Diş beyazlatma nedir?

Bleaching diş beyazlatma işlemleri, gülüş estetiğine katkı sağlamak amacıyla bir ya da birden çok dişin renginin ağartılmasıdır. Bu kapsamda uygulanan tedavi seçeneklerinden yalnızca biri tek başına uygulanabildiği gibi dişlerin mevcut durumlarına bağlı olarak iki ya da üç yöntemin kombine edilmesi de planlanabilir. Dişlerdeki renk değişiminin oldukça kısa bir sürede meydana gelmesi istendiğinde ofis tipi diş beyazlatma uygulaması ideal bir tercih olabilir. Ofis tipi diş beyazlatma operasyonu diş hekimi kontrolünde, dişler üzerine beyazlatma jeli uygulanması ve lazer ya da UV ışın ile jelin aktive edilmesi işlemlerini kapsar. Genellikle 1 saati aşmayan bu tedavi seanslarının sonrasında, dişlerde gözle görülebilir bir renk değişimi meydana gelir. Dişlerde istenen renk değişim miktarına ve dişlerin yapısına bağlı olarak diş beyazlatma tedavisi seanslarının adedi değişkenlik gösterebilir.  Renk değişiminin zaman içerisinde daha kontrollü bir şekilde belirlenmesinin beklendiği durumlarda ise ev tipi diş beyazlatma işlemi tedavi seçeneği olarak düşünülebilir. Dişlerin renginin kademe kademe ağartıldığı bu diş beyazlatma yönteminde, öncelikle hastanın tedaviyi evde uygulayabilmesi için kişiye özel bir plak hazırlanır. Diş hekiminin önerdiği dozda ve sürede uygulama yapılması ile genellikle 10-15 gün içerisinde tedavi tamamlanır.

Diş beyazlatma tedavisi kalıcı mıdır?

Diş beyazlatma tedavisi, oluşmuş lekeleri ortadan kaldırır ancak renklenmeye neden olacak yiyeceklerin ileri dönemde meydana getirebileceği renklenmeleri engellemez. Bu nedenle yapılan tedavinin etkinliğini koruyabilmesi için ilk iki hafta; sigara, çay, kahve gibi renklenme problemlerinde önemli rolü olan ürünlerden uzak durulmasına dikkat edilmelidir. Bu gıdaların tüketiminin azaltılması veya tüketiminin ardından dişlerin fırçalanması ya da ağzın bol su ile çalkalanması sayesinde uzun vadede renkleşme oluşturma ihtimalleri minimuma indirilebilir. Ağız bakım rutininin özenli bir şekilde uygulanması durumunda diş beyazlatma tedavilerinin etkisi daha uzun süre muhafaza edilebilir.

Diş beyazlatma acıtıyor mu?

Tedavi seansında ve diş beyazlatma sonrası ilk günlerde, minimal diş hassasiyetleri meydana gelebilir. Ancak bu hassasiyet belirtileri genellikle 24 ila 48 saat arasında ortadan kalkar.

Kliniğimiz İzmir diş beyazlatma uygulamalarına ulaşabilmeniz için gerekli tüm donanıma sahiptir. Siz de İzmir Aliağa diş beyazlatma işlemleri için detaylı bilgiye ulaşmak ve sizin için en uygun tedavi planını öğrenmek isterseniz, kliniğimizden muayene randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu için bu numaradan bize ulaşabilirsiniz

Randevu için bu numaradan
bize ulaşabilirsiniz