Diş hekiminin klinik muayenesi sırasında, kemiklerin ve diş köklerinin üzerindeki değişimlerin net bir şekilde saptanması mümkün olmayabilir. Röntgen ve görüntüleme işlemleri bu durumlarda çenenin yapısını, dişlerin şeklini ve pozisyonlarını saptamak amacıyla kullanılan yöntemlerdendir.

Röntgen ve Görüntüleme Çeşitleri Nelerdir?

Röntgen ve görüntüleme yöntemleri genel olarak ağız içi ve ağız dışı uygulamalar olarak ikiye ayrılır. Ağız içi röngenlerle bir ya da birkaç diş ve bu dişleri çevreleyen dokuların incelemesi yapılabilir. Çürük diş röntgeni ya da iltihaplı diş röntgeni genellikle ağız içi görüntüleme yöntemleri ile alınır. Bu uygulamalar için sıklıkla dişlerin lokal olarak köklerinin ve kemik ile ilişkisinin değerlendirilmesinde kullanılan periapikal röntgenler tercih edilir. Ağız dışı röntgenler ise dişlerin genel muayenesinde tercih edilen daha kapsamlı görüntü elde edilmesini sağlayan uygulamalardır. Panoramik diş röntgeni ile tüm dişlerin ve çene kemiklerinin iki boyutlu görüntüsü elde edilerek genel bir muayene sağlanabilir. Çeşitli patolojilerin ya da dişlerin sinirlerle ilişkisinin saptanması gibi daha detaylı inceleme gerektiren durumlarda ise üç boyutlu diş röntgeni olan bilgisayarlı tomografilerin kullanılması gerekli olabilir.

Röntgen ve Görüntüleme Hangi Durumlarda Kullanılır?

  • Diş eti hastalıklarının neden olduğu kemik kaybının belirlenmesinde
  • Klinik muayenede saptanamayan arayüz ya da kök çürüklerinin tespitinde
  • Kanal tedavisi uygulamalarında planlama ve tedavi sürecinde
  • İmplant uygulamalarının planlama ve tedavi sürecinde
  • Çocuk diş hekimliğinde diş ve kemik gelişiminin incelenmesinde
  • Ortodonti tedavinin planlanma aşamasında
  • Diş ve çenede meydana gelen kırıkların teşhis edilmesinde
  • Çene kemiklerinde gelişen kist ve tümör gibi patolojik oluşumların teşhisinde
  • Gömülü dişlerin konumunun ve diğer dokularla ilişkilerinin belirlenmesinde

Diş Röntgeni Nasıl Çekilir?

Periapikal diş röntgenleri, ortalama baş parmak boyutunda olan plağın ağız içerisine yerleştirilmesi ve ağız dışından radyasyon tüpü ile ışının yalnızca ilgili diş bölgesine verilmesi yöntemi ile görüntüyü oluşturur. Panoramik röntgenlerde ise ışın; tüm dişler ve çene kemiklerinin görüntüsünü alacak şekilde yönlendirilerek verilir. Bu durumda yansımaları önlemek amacıyla hastanın üzerinde metal olan her şey odanın dışına alınır. Filmi çekecek teknisyen, hastaya röntgen için gerekli olan duruş pozisyonunu gösterir. Isırma plağı ve başı sabitleyen aparatlar ile hastanın pozisyonunu koruması sağlanır ve röntgenin çekimi yapılır.

Kliniğimiz İzmir diş röntgeni uygulamalarını sizlere sunar. Panoramik diş röntgeni Aliağa semtindeki donanımlı kliniğimizde yer aldığından ayrıntılı radyografik muayeneler de yapılabilir. Siz de Aliağa diş röntgeni için ideal bir lokasyon diyorsanız, kliniğimize başvurabilir, detaylı klinik ve radyolojik muayenenizi kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Randevu için bu numaradan bize ulaşabilirsiniz

Randevu için bu numaradan
bize ulaşabilirsiniz