Estetik dolgu; dişlerin renk tonuna, geçişlerine ve ışık geçirgenliğine uyum sağlayan uygun ton ve yapılara sahip kompozit materyaller ile diş yüzeyindeki kaybın doğal görünümlü olacak şekilde doldurularak tamir edilmesidir. Bu işlemin yanı sıra estetik dolguların, sağlıklı dişlerde aşındırma yapmadan minimal form değişikliği sağlanması isteniyorsa, doğal ve estetik bir gülüş tasarımı elde edilmesi için de kullanılabilir. Dolgu sınırlarının belli olmaması ve yapılan dolguların renk, şekil ve geçirgenlik özelliklerinin doğal diş ile uyumlu olması, bu yöntemin tercih edilmesindeki en önemli etkendir.

Estetik Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Uygulama alanında çürük olduğu durumlarda, çürüğün hasara neden olduğu bölgeler temizlenir ve dişin kalan sağlıklı dokusu üzerinde dolgunun geçiş sınırını yumuşatarak doğal görünmesini sağlayacak minimal düzenlemeler yapılır. Dişte kırılmaya bağlı estetik dolguya ihtiyaç duyulduğunda, kırığın neden olduğu keskin hatlar düzenlenir ve dolgu ile sınır oluşturacak bölge yumuşatılır. Sağlıklı dokuda dişler arasındaki minimal boşlukların kapatılması ya da minimal çapraşıklıkların maskelenmesi için estetik dolgu uygulaması planlanlandığında ise yalnızca dolgunun uygulanacağı alanarda yüzey pürüzlendirmesini sağlayacak kadar aşındırma yapılır. Diş üzerinde gerekli düzenlemeler sağlandığında dolgu alanındaki renk tonları ve geçişleri belirlenir. İşlem yüzeyine bağlayıcı ajan uygulandıktan sonra farklı tonlardaki kompozitler ile dolgu yüzeyinde de dişin doğal yapısındaki renk geçişi oluşturulacak şekilde uygulama yapılır. Dolgu halojen ışık uygulaması ile sertleştirilir ve yüzey ile kimyasal olarak bağlantısı sağlanır.

Estetik Dolgular Uzun Ömürlü Kullanılabilir mi?

Kompozit materyallerinin teknoloji ile birlikte gelişim göstermesi sayesinde dayanıklıkları önemli oranda artmış ve kullanım ömürleri de uzamıştır. Parafonksiyonel bir alışkanlığa sahip olmayanların rutin ağız bakımını ve diş hekimi kontrollerini aksatmaması dolgunun bakımı için yeterlidir. 6 ayda bir yapılması gereken rutin diş hekimi kontrollerinde, estetik dolguların cilaları yenilenir ve bu sayede restorasyonun daha uzun ömürlü olması sağlanır. Dişte çürük oluşumu tespit edilmedikçe ya da dolgunun kenar uyumu bozulmadıkça dolgu yenilemesi yapılmasına gerek yoktur.

İzmir estetik dolgu işlemleri hakkında daha ayrıntılı bilgiyi kliniğimizden alabilirsiniz. Siz de Aliağa estetik dolgu yaptırmak için ideal bir lokasyon diyorsanız, kliniğimizden muayene randevunuzu oluşturun ve sizin için uygun tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi edinin.

Randevu için bu numaradan bize ulaşabilirsiniz

Randevu için bu numaradan
bize ulaşabilirsiniz