Dişlerde çürük gelişimine, yüksek kuvvetteki ya da uzun süreli travmaların neden olduğu hasara bağlı olarak enfeksiyon ve ağrı kaynağı olabilir. Dokularda meydana gelen bu hasarların tedavisi ise etkenin oluşturduğu doku kaybına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Enfeksiyonun sinir dokularına yayılım gösterdiği durumlarda; ağız ve diş sağlığını korumak için enfekte sinir dokularının temizlenerek dişten uzaklaştırılması gerekir. Bu dokuların temizlenmesi ve kalan boşlukların uygun materyaller ile doldurulmasını kapsayan işlem ise kanal tedavisi olarak isimlendirilir.

Dişlerde Kanal Tedavisi İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?

Kanal tedavisi uygulanması gereken dişlerdeki hastalık, kimi durumlarda belirti vermeden ilerleme gösterebilir. Bu durumda dokularda meydana gelen hasar, radyografik muayeneler sırasında tespit edilebilir. Ağrı şikayetine neden olmasa bile dişi çevreleyen dokularda hasar oluşturmaya devam edeceğinden bu dişlerin tedavilerinin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Dişlerdeki sinir hasarının belirti gösterdiği durumlarda ise kendiliğinden sıcak-soğuk hassasiyeti, başlayan ağrı ve dişlerde renk değişimi meydana gelebilir. Özellikle ağrının ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınamaması ve gece saatlerinde şiddetlenerek artış göstermesi dişin sinir dokularında geri dönüşümü olmayan bir hasar meydana geldiğinin en önemli göstergeleridir. Enfeksiyonların erken dönemde tedavi edilmeleri ilerleyen dönemde apse oluşumuna neden olmaması için önemlidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinde uygulama yapılacak seans sayısı sinirdeki hasarın miktarına ve enfeksiyonun yayılımına göre değişkenlik gösterebilir. Enfeksiyonun başlangıç safhasında tek seans tedavi yeterli olabilirken, şiddetli olması durumunda birkaç seans uygulama yapılması gerekebilir. Sinir dokuları uzaklaştırılmış olan dişler, dolgu işlemlerinden önce darbelere karşı dirençsiz olduğundan, tedavi birkaç seans sürecek ise seans aralarında dişin korunmasına özen gösterilmelidir. Bu süreçte sert ve yapışkan gıdalardan uzak durulmalı, dişlere ani ve yüksek şiddetli kuvvetler gelmesinden kaçınılmalıdır. Tedavi sonrasında dokuların iyileşme sürecinde de bir miktar ağrı ve hassasiyet meydana gelebilir ancak bu durum birkaç hafta içerisinde azalarak ortadan kalkar.

İzmir kanal tedavisi uygulamalarına kliniğimizden ulaşabilmeniz mümkündür. Aliağa kanal tedavisi yaptırmak için size uygun bir lokasyon ise; kliniğimizden kolaylıkla randevunuzu oluşturabilir ve dişlerinizin tedavisi için gereken uygulamalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Randevu için bu numaradan bize ulaşabilirsiniz

Randevu için bu numaradan
bize ulaşabilirsiniz