Lamina nedir?

Lamina diş kaplama, dişlerin ön yüzünde çok az aşındırma yapıldıktan sonra uygulanan bir kaplama türüdür. Aşındırma ihtiyacının oldukça az olması sayesinde diş dokularını büyük oranda koruyarak protez yapılmasına izin verir.

Lamina Diş Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Gülüş estetiğini olumsuz yönde etkileyen, ön dişlerde görülen renklenme, şekil bozukluğu ve hafif çapraşıklık durumlarında,
  • Dişlerinin arası açık olan ve diş teli tedavisi yaptırmak istemeyen bireylerde,
  • Kırık ya da aşınmış dişlerin onarımının sağlanması amacıyla,
  • Kısa dişlerin boyunu uzatarak estetik bir gülüş sağlamak istenen durumlarda,
  • Ön dişlerinde çürük ya da büyük dolguları bulunan ve estetik görünümden yoksun olgularda,
  • Dişlerinin duruş ve biçiminden memnun olmayan bireylerde uygulanabilir.

Lamina Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Lamina kaplama uygulamasında, dişlerin sadece ön yüzünde çok az aşındırma yapılması gerektiğinden, diğer protez türlerine göre koruyucu bir uygulamadır. Porselen lamina uygulamasında, çok ince bir porselen tabaka uygulandığı için ışığı dişlerin doğal yapısına yakın oranda geçirir. Sonuç olarak lamina diş, diğer kaplama türlerine göre doğal dişlere daha yakın bir estetik görünüm sağlar. Porselen yüzeyi doğal dişlere göre daha pürüzsüzdür. Bu durum lamina üzerinde diş taşı ve lekelenme gibi durumların oluşma ihtimalini azaltır. Porselen lamina aynı zamanda aşınmalara karşı da önemli oranda direnç gösterir.

Lamina Diş Nasıl Uygulanır?

Lamina, ortalama olarak 3 ya da 4 seansta tamamlanır. İlk aşamada, lamina yaptırmak amacıyla kliniğe gelen hastaların istek ve beklentileri öğrenilir. Ağız içi muayene ve kontroller yapıldıktan sonra hasta, olası sonuçlar hakkında diş hekimi tarafından bilgilendirilir. Kişiye özgü lamina rengi ve formu belirlenir ve gülüş tasarımı yapılır. Sonraki aşamada dişler üzerinde çok az aşındırma yapılarak ölçü alınır. Bu aşamadan sonra laminaların tamamlanması için yaklaşık bir hafta bekleme süresi bulunur. Ardından provalar ve düzenlemeler yapıldıktan sonra lamina diş uygulaması tamamlanır.

Lamina Diş Kaplamaların Bakımı Nasıl Olmaktadır?

Günlük ağız ve diş bakımına ek olarak herhangi bir işlem gerekmez. Diş fırçalama, diş ipi ve ağız gargarası uygulamalarına devam edilmelidir. Tırnak yeme ya da kalem ısırma gibi alışkanlıklardan vazgeçilmeli ve ön dişlerle çok sert gıdaları kesme ve kopartma işlemleri yapılmamalıdır. 6 aylık aralıklarla diş hekimi kontrolü ihmal edilmemelidir. Porselen lamina, ağız bakımına devam edildiği sürece uzun ömürlü bir uygulamadır.

Lamina Diş Kaplama Fiyatları Nasıldır?

Lamina fiyatları, uygulamaya dahil edilecek diş sayısına, dişlerdeki yıkım miktarına, ağız sağlığının genel durumuna ve buna bağlı uygulanacak ek tedavi hizmetlerine göre değişir.

Kliniğimiz, İzmir lamina diş uygulamalarına erişebilmeniz için tüm imkanlara sahiptir. Siz de Aliağa lamina diş tedavisi için güvenilir bir klinik arıyorsanız bize ulaşarak ayrıntılı bilgi edinebilir ve muayene randevunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz

Randevu için bu numaradan bize ulaşabilirsiniz

Randevu için bu numaradan
bize ulaşabilirsiniz