İMPLANT TEDAVİSİ

İmplant, dişin kök formunu taklit etmek ve ağızda eksik olan dişlerin yerine restorasyon yapılabilmesine izin vermek amacıyla çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidadır. Diş implant uygulamaları, ağız içerisinde yer almayan ya da çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin oluşturduğu boşluğun komşu diş dokularında işlem yapmadan tedavi edilebilmesine olanak tanır. Tek diş eksikliğinde dokuları koruyarak sabit protez yapımına izin verdiği gibi komşu diş desteğinin yeterli oranda sağlanamayacağı çoklu diş eksikliklerinde de sabit protezlerin planlanabilmesine olanak tanır. İmplant tedavisi, dişsiz hastalarda da sabit protezlerin yapımına izin verebilir ya da hareketli protezlere destek olacak şekilde planlanabilir. Hareketli protezler için uygulandığında protezin bilinen dezavantajlarını minimuma indirir. Çene kemiklerinin gelişim süreci sona erdikten sonra her yaşta tedavi planına dahil edilebilir. Fakat, işlem yapılmadıkça diş eksikliği olan bölgede kemik erimesi ya da dişlerin devrilmesi gibi implant diş tedavisi için kısıtlayıcı etkilerin meydana gelebildiğinden mümkün olan en erken dönemde planlanlanması önem taşır.

İmplant Tedavilerinin Avantajları Nelerdir?

İmplant diş tedavisi, doku uyumu oldukça yüksek olan bir tedavi olduğu için insan vücudunda zararlı bir etkiye neden olmadan güvenle kullanılabilir. Doğal diş yapısını taklit edebildiği için çevre dokuların yeterli olması durumunda oldukça doğal ve estetik bir görünüm sağlayabilir. İdeal ağız bakımı sağlandığında, uygulandığı bölgede kemik dokusunu koruyarak zamanla gelişebilecek kemik erimelerini minimuma indirir. Boşluğa komşu diş dokularının korunmasına olanak tanır, proteze destek olacak komşu dişlerin olmadığı durumlarda dahi sabit protez yapılmasına izin verir.

İmplant Uygulamalarında Tedavi Aşamasında Sizi Neler Bekliyor?

İlk seansta detaylı klinik ve radyolojik muayeneler yapılarak dokuların implant tedavisine uygunluğu değerlendirilir, hastanın ihtiyaçlarına ve beklentisine en uygun şekilde protezler tasarlanır. İmplantın uygulanması ya da estetik özellikleri oluşturulabilmesi için gerekli koşulların mevcut olmadığı durumlarda ise ek cerrahi işlemler planlamaya dahil edilebilir. Tedavi süresi hastanın tedavi ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir.

İmplant süreci, düşünülenin aksine konforlu bir şekilde geçirilebilir.  Tedavi seansında implantın yerleştirilmesi, lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde yapılır. Bu tedavide, çene kemiği üzerinde bir yuva açılır, bu yuvaya implant yerleştirilir ve ardından ilgili alan dikiş atılarak kapatılır. Ortalama bir hafta sonra tedavinin kontrolü yapılır ve bölgeye atılan dikişler alınır. İmplantın yerleştirilmesinin ardından geçici protez uygulanarak estetik problemler ortadan kaldırılabilir. İmplant sonrası kalıcı protezlerin uygulanması için ise implantların kemik ile tamamen bütünleşmesi gereklidir. Üst çenede yaklaşık üç ay, alt çenede ise ortalama iki ayda bu kaynaşma gerçekleşir ve kalıcı protezlerin yerleştirilmesi ile tedavi sonlandırılır.

Tedavinin sonrasında minimal ağrı ve ödem meydana gelebilse de günlük rutinlere kolaylıkla geri dönülebilir. İmplant ağrısı; rutin ağız bakımı, bölgeye soğuk kompres uygulanması ve reçete edilen ilaçların kullanılması ile kısa sürede geçmektedir.

All on Four İmplant Uygulaması Nedir?

All on 4 teknikleri; sabit protez yaptırmak isteyen, tüm dişlerini kaybetmiş hastalar için minimum implant uygulaması ile diş protezinin sabitlenmesi işlemidir. Çene kemiklerinin durumuna bağlı olarak 4 ila 8 implant uygulaması planlanır. All on 4 uygulamaları, protezin sabitlenmesine olanak tanıyarak kullanım konforunu önemli derecede artırır.

Kliniğimiz, İzmir implant uygulamalarına ulaşabilmeniz için tüm implant tedavi hizmetlerini size sunar. Siz de İzmir Aliağa implant tedavisi için uygun bir adres arıyorsanız bize ulaşabilir ve size özel tedavi planını oluşturmamız için muayene randevunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Randevu için bu numaradan bize ulaşabilirsiniz

Randevu için bu numaradan
bize ulaşabilirsiniz