Zirkonyum Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilebilir?

Zirkonyum porselen diş kaplama tedavileri daha çok estetik amaçlı olmak üzere aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarının yapılmasında, dişler ya da implantlar üzerinde köprü veya kaplama uygulaması yapılmasında, beyazlatma yöntemlerinin istenen düzeyde sonuç veremeyeceği ileri düzeydeki renk değişimlerinin tedavisinde, ortodontik tedavi yönteminin tercih edilmediği ayrık ya da minimal oranda çapraşık olan dişlerin pozisyonlarının düzenlenmesinde ve gülüş tasarımı yapılmasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Zirkonyum Porselen Nasıl Yapılır?

Yapılan ilk muayenede dişlerin tedavi gereksinimi ve hastanın beklentileri göz önüne alınarak ayrıntılı bir tedavi planı oluşturulur ve bu tedavi planına bağlı olarak yapılacak restorasyonun tasarımı ana hatlarıyla belirlenir. Dişlerin formları ve renkleri hasta ile karar verilerek protezin estetiği kişiye özel olarak oluşturulur. Gerekli durumlarda yapılan tasarım tedaviye başlamadan önce prova edilebilir. Tasarımın oluşturulmasında hastanın karakteri, yüz şekli, dişlerin görünürlüğü, diş eti görünümü, göz hattı, dudak hattı, gülme hattı gibi detaylara dikkat edilmektedir. Hastanın sağlığını koruyacak şekilde hazırlanan tasarım, estetik beklentisini karşılayacak biçimde şekillendirildikten sonra tedavi işlemi için yeni bir randevu oluşturulur. Tedavi seansında, dişler üzerinde aşındırma yapılarak zirkonyum porselenin uygulanabilmesi için gerekli alan oluşturulur. Sonrasında hastadan ölçü alınarak tasarıma ve hastanın dokularına uygun olarak protez hazırlanır. Kalıcı protezin hazırlanma sürecinde ise dişleri korumak, dişlerin estetik görünümünün devamlılığını sağlamak ve aşındırılmasına bağlı hassasiyeti minimuma indirmek amacıyla dişlere geçici bir kaplama uygulanır. Kalıcı protezin oluşturulup hastaya uygun olarak düzenlenmesinin ardından yapıştırma işlemi gerçekleştirilerek tedavi sonlandırılır.

Zirkonyumun Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum porselenler, pürüzsüz ve kaygan bir yüzeye sahip oluşu nedeniyle kaplama yüzeyinde plak birikimine neden olmaz. Bu sayede kahve, çay ve sigara gibi renklendirici gıdalardan etkilenmeden rengini korumaya devam eder. Zirkonyum materyali üzerinde oluşan mikro çatlakları onarma mekanizmasına sahip olduğundan oldukça dayanıklıdır. Özellikle tek katmana sahip monolitik zirkonyum kaplamalar yüklerin fazla miktarda geldiği ama aşındırmanın az miktarda yapılabileceği durumlarda dayanıklılığını koruyabilecek bir protez yapılmasına izin vermesi sayesinde büyük avantaj sağlar.

Zirkonyum Porselenin Metal Alt Yapıya Göre Avantajları

Zirkonyum kaplamanın yapısında geleneksel metal altyapıların neden olduğu alerjik reaksiyonlara neden olmadığından bu alerjiye sahip hastalarda zirkonyum kaplama tercih edilebilir. Diş rengine benzer bir tona sahip olduğundan geleneksel metallerin neden olduğu cansız ve yapay görünüme neden olmaz. Zirkonyum porselenlerde, metal seramik porselen kaplama tedavisinin dezavantajı olan metal yorgunluğu problemleri ile karşılaşılmaz.

Zirkonyum porselen Aliağa ilçesinde kiliniğimizde yapılabilmektedir. Siz de zirkonyum kaplama İzmir içerisinde nerede yapılır diye merak ediyor ve tedavinin sizin için uygunluğu konusunda bilgi almak istiyorsanız kliniğimize başvurarak muayene randevunuzu hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Randevu için bu numaradan bize ulaşabilirsiniz

Randevu için bu numaradan
bize ulaşabilirsiniz